Середа, 18 Вересня, 2024

Як створювалася та працює безкоштовна школа програмування для кропивничан

Звістка про те, що в місті відкривається школа програмування для підлітків швидко облетіла обласний центр. На час заснування школи – в 2012 році – подібних закладів тут не було. Тож охочих віддати дітлахів на навчання знайшлось не мало. Але для педагогів, які викладають курси по програмуванню, це було більше заняттям для душі, а не способом заробляння грошей. Тому групи набирались невеликі: як каже Роман Шмільов – головний методист та засновник школи Ш++ – на початку своєї роботи викладачі могли набирати групи по 10-12 чоловік двічі на рік. Минуло більше 10 років, а популярність курсів айтішників тільки зросла.

Сьогодні, повідомляє сайт kropyvnytskyi-future, пройти навчання можуть не тільки підлітки, а й усі бажаючі, адже верхнього вікового порогу немає.

Школа на волонтерських засадах або чому це безкоштовно?

Головна мета викладачів курсів по програмуванню – ділитися досвідом і випускати покоління освічених в ІТ-сфері спеціалістів. Хороші айтішники мають змогу заробляти достатньо для забезпеченого життя, не займаючись викладанням. Задумка ж Романа полягала саме в тому, щоб таких спеціалістів було як можна більше задля підтримки конкурентоспроможності українських програмістів.

Проте, безкоштовними курси були не завжди. Коли засновник з колегами тільки починали працювали, плату за навчання школярів все ж доводилось брати. Але, як каже методист, виручених коштів вистачало хіба що «на оренду приміщення і досить непогані цукерки». Заняття проводились в центрі міста в очному режимі, але згодом викладачі прийшли висновку, що пора переходити на безоплатний формат, а підопічних «переводити» в режим онлайн. Це вирішувало відразу низку проблем. По-перше, заняття в такому форматі потребували меншого фінансування. По-друге, не сумлінні студенти більше не могли висунути претензію типу: «Я вам заплатив кошти, то для чого ви мене ще й вчитися змушуєте?». Засновники проекту чесно попереджають: вчитися важко, але досягнення після навчання будуть яскравими.

Як проходе навчальних процес і хто може записатися на заняття?

В середньому тривалість курсів – 8 місяців. Цього періоду досить, аби студенти «виросли» з рівня пересічних користувачів комп’ютером до спеціалістів досить непоганого рівня і могли заробляти гроші на своїх знаннях. Більшість Романових підопічних починають самостійно «фрілансити» вже через пару місяців. Половина тих, хто хоче навчатися, приходять на початкові заняття з одним лише розумінням того, що «ІТ – це круто і добре оплачується». Ніяких навиків програмування початківці не мають; більше того, навіть не уявляють, яку мову хотіли б вивчати. Ментори Ш++ вирішили, що для початку студентам буде досить взаємодії тільки з Java та Javascript. Розібравшись із ними, далі кожен сам може визначитись, в якому напрямку «копати глибше».

Окрім мов програмування на заняттях слухачі курсів вчаться 3D-моделюванню та hardware, що дає змогу практично відразу реєструватися на біржах фрілансерів і заробляти перші гроші. До речі, отримувати дохід таким способом можуть не тільки підлітки. Багато «школярів» Ш++ перекваліфіковуються зі звичайних професій в ІТ вже в досить солідному віці.

Щоб отримати не тільки поверхові знання, а надійно оволодіти прибутковою професією, потрібно працювати над вивченням і застосуванням нового матеріалу до 25 годин на тиждень. Як кажуть самі викладачі, без залізної самодисципліни та чіткого усвідомлення, що вам це потрібно, нічого не вийде.

Рівні складності

Насправді правильніше було б сказати не «складності», а «кому чого достатньо». Для тих, хто взагалі не розуміє, що таке ІТ, але має бажання отримати уявлення, викладачі пропонують курс Zero (з нуля). Слухач має бути присутнім на онлайн-занятті, виконувати домашні завдання та спілкуватися в чаті з ментором і іншими учасниками групи. Навчання триває 1 місяць.

Наступний, вже тримісячний курс – «Компютерні науки». Його створили на основі схеми, що використовується у Стенфордському університеті (це особливе досягнення організаторів).

«Профільне направлення» – чотиримісячна програма для тих, хто вже увійшов в курс справи і розуміє, якою саме зі сфер ІТ хоче займатися далі.

Є ще один особливий формат – «Рівний-рівному». Він створений для тих, хто вже практикує у цій сфері і бажає підтримувати постійний зв’язок з новими колегами, ділитись порадами і досвідом.

Викладацький склад школи Ш++ формувався на протязі кількох років. На своїх місцях залишилися волонтери, які починали роботу в Кропивницькому ще в 2012 році. Але до них доєднались і нові спеціалісти, переважно зі складу випускників школи. Серед тих, хто не втомлюється піднімати рівень ІТ-освіти серед кропивничан – Артем Добровольський, Костянтин Якименко, Влад Донцов, Анастасія Переверзева, Марина Сокол, Костянтин Петренко та інші. Усі ці люди залюбки волонтерять, підтримуючи нове покоління айтішників.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.