Субота, 12 Жовтня, 2024

Вулиця Соборна: історія та сучасність

Вулиця Соборна в Кропивницькому вважається однією з найбільших у місті. Вона є продовженням головної вулиці, Великої Перспективної. Ця вулиця бере почато від унікальної історичної пам’ятки нашого міста – Фортеці Святої Єлисавети. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Історичний початок вулиці Соборної

Фортеця Святої Єлисавети – унікальна пам’ятка архітектури ХVІІІ століття. Більшість істориків та краєзнавців вважають, що саме з фортеці почалася забудова міста, саме, його зародження. 

Фортеця була заснована у 1754 році, з моменту закладки будувалася чотири роки, до 1760 року. Із самого початку названа на честь християнської святої – Єлизавети, матері Іоанна Хрестителя. Споруда була зведена між річками Сугоклія та Інгул як форпост Російської Імперії для захисту від набігів татар, турків та інших завойовників. Фортеця створювала оборонну лінію разом із тими, що були вже побудовані та розміщувалися поруч, а саме Архангельською, що вже була розташована на річці Синюха та Мішуриноріжською фортецею на Дніпрі. Три споруди складали сильну лінію оборони із трьох укріплень. 

Фортеця має форму шестикутної зірки та складається з шести бастіонів і равелінів. Вся система військових укріплень була оточена глибоким сухим ровом, а по зовнішньому периметру споруди проходила фортечна дорога. 

Своє призначення фортеця Святої Єлизавети все-таки виконала. Це сталося під час російсько-турецької війни 1768-1774 років. Тоді військо турків і татар взяло в облогу фортецю, але вона вистояла і дала гідну відсіч ворогу. По закінченні війни кордони Російської Імперії змістилися на південь і фортеця втратила своє значення оборонної споруди. 

Іще з тих давніх часів в середині фортеці Святої Єлизавети сформувалося місто з військовими гарнізонами та церквою. Згодом на території фортеці була облаштована місцева інфекційна лікарня. Також тут розміщений меморіальний комплекс на честь загиблих у Другій Світовій війні, алея пам’яті загиблих воїнів АТО та пам’ятний знак на вшанування жертв голодоморів. 

23 серпня 2021 року в день Прапора України на території Фортеці Святої Єлисавети підняли найвищий в області жовто-блакитний стяг. Висота флагштока – 50 метрів, розміри полотнища – 19 на 13,5 м. 

Забудова вулиці, перейменування та Колгоспний ринок

Історично так склалося, що найпершими біля Фортеці почали з’являтися будинки вздовж Інгулу, на території вулиці Великої Пермської та сучасного мікрорайону Шкільного. 

Вулицю Соборну, що розташована праворуч від Фортеці Святої Єлизавети та продовжується у західному напрямку, почали забудовувати з середини XX століття. На вулиці почали зводити типові для того часу п’ятиповерхові будинки, серед яких можна побачити й будинки на два та три поверхи. Житло переважно надавали працівникам заводу «Червона Зірка». За 10 років територія від Фортеці до макрорайону Черемушки та вулиці Тельнова була забудована та утворилася окрема вулиця. Посеред вулиці знаходиться двоповерхова будівля міської друкарні – ймовірно, саме тому прилеглі будинки кропивничани називають «мікрорайон Друкарня». 

Перша назва вулиці – імені 50-річча Жовтневої Революції. Вулиця вважалася неофіційним продовженням головної вулиці Кропивницького – вулиці Карла Маркса (тепер – вулиця Велика Перспективна). У 2016 році вулиця була перейменована і стала Соборною. 

Майже в кінці вулиці Соборної в 1972 році був організований Колгоспний ринок. В центрі ринку був побудований великий критий павільйон зі скляним дахом, тому за ринком відразу закріпилася народна назва «Критий ринок». На той час це було дивиною і на ринок приїздили з усього міста. У павільйоні велася жвава торгівля овочами, фруктами, м’ясом та ковбасними виробами. З часом торгівля вийшла і за межі павільйону, де облаштували зручні торгові ряди.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.