Субота, 27 Липня, 2024

Вулиця Тельнова та її історія

У Кропивницькому багато старовинних вулиць з архітектурними, що вражають своєю красою. На вулиці Тельнова, про яку піде мова, не має архітектурних шедеврів. Вулиця не є старовинною, але також має свою історію, що досить цікава. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Початок забудови 

Вулиця Тельнова розпочинає мікрорайон, що кропивничани називають «Черемушками». Історія вулиці та цього мікрорайону взагалі розпочинається із років другої половини XX століття. Тоді місто закінчувалося Колгоспним ринком, поряд з яким почали будувати автовокзал.

Як зазначає історик і краєзнавець Юрій Матівос у книзі «Вулицями рідного міста», з ранньої весни 1961 року територія поруч з автовокзалом доволі швидко почала забудовуватися п’ятиповерховими будинками, які в народі називають «хрущівками». Це такі цегляні або панельні будинки, що не мали технічного поверху, ліфта та сміттєпроводу. Їх почали будувати за часів правління Хрущова, звідки й пішла назва. 

В забудові вулиці та мікрорайону брали участь всі будівельні сили Кіровограду (як тоді називали Кропивницький) і будинки виростали на очах. Буквально через кілька місяців після побудови автовокзалу були готові та приймали новосельців перші житлові будинки. 

Нову вулицю назвали проспектом Правди на честь газети «Правда», яка вважалася центральним друкованим органом ЦК КПРС. 

На початку створення вулиці будівля автовокзалу отримала перший номер проспекту Правди. Через короткий проміжок часу проспект простягнувся в степ на декілька кілометрів. 

У 2002 році за клопотанням керівництва університету частина проспекту від Обласної лікарні й до кінця у західному напрямку стала проспектом Університетським. Саме в цій частині був студентський або навчальний квартал, де розмістилися корпуси Центральноукраїнського національного технічного університету та гуртожитки. 

У 2016 році частина проспекту Правди до обласної лікарні була перейменована і стала вулицею імені Євгена Тельнова. Євген Львович Тельнов загинув у 2015 році у бою поблизу с. Широкине Донецької області, у 2016 році посмертно відзначений званням «Народний герой України».

Автовокзал №2 та ринок «Черемушки» 

Автовокзал на вулиці Тельнова офіційно має назву «Автовокзал №2». Автостанція переважно обслуговує автобусні рейси, що сполучають села Кіровоградського району з Кропивницьким. Містяни частіше називають її «Старим вокзалом». Нова, більш сучасна автостанція, знаходиться на протилежній околиці міста і була збудована значно пізніше. 

Територія навколо другого автовокзалу поступово перетворилася в муніципальний ринок «Черемушки». Торгові ряди складаються з прилавків різного виду, павільйонів та невеличких магазинчиків. На відносно невеликій площі можна придбати одяг, взуття, необхідні дрібнички для побуту та харчові продукти. І, звичайно, тут є місце для тих, хто привозить і продає овочі та фрукти, вирощені власноруч. 

Дендропарк та кінотеатр «Ятрань»

Напроти ринку «Черемушки», вздовж вулиці Тельнова розкинувся Дендропарк – одне з найулюбленіших місць відпочинку кропивничан та гостей міста. Парк був заснований у 1958 році – майже одночасно із початком забудови вулиці Тельнова. Тоді ця територія вважалася околицею міста. Перша назва парку – Дендропарк імені 50-річча Жовтневої Революції. Пізніше, під час декомунізації, назву скоротили й тепер містяни запрошують гостей на відпочинок у затишний Дендропарк.

В кінці вулиці Тельнова (колишнього проспекту Правди) у 90-х роках XX століття був збудований кінотеатр «Ятрань». Кінотеатр мав дві глядацькі зали та сучасне обладнання для демонстрації фільмів. З часом кінотеатр припинив існування, будівля перейшла у приватну власність. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.