Середа, 26 Червня, 2024

Вулиця Велика Перспективна

Вулиця Велика Перспективна є головною вулицею міста Кропивницького. Крім того, вона одна з найстаршим, найцікавіших та найгарніших. Цю вулицю можна прослідкувати на плані Єлисаветграда, що був складений землеміром Павлом Рябковим у 1913 році. Саме за його планами та кресленнями можна напевне уявити, яким було наше місто на початку XX століття. І вже в той час Велика Перспективна була головною вулицею Єлисаветграда. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Загальні відомості

Вулиця Велика Перспективна є важливою транспортною артерією міста. Починається від вулиці Соборної та закінчується площею Соборною. По Великій Перспективній проходять дві автомобільні траси міжнародного значення, за якими збігаються визначні європейські маршрути.

Назва вулиці «Велика Перспективна» є історичною. Саме так вулиця називалася до 1917 року і з такою назвою позначена на плані Павла Рябкова. За часів Радянського Союзу вулиця стала вул. Карла Маркса (майже у кожному місті за радянських часів головна вулиця мала таку назву). У жовтні 2011 року у рамках декомунізації вулиці знову повернули її історичну назву. 

Торговий дім Заславського та пасаж Шполянського

Не знайдено точних відомостей про те, коли саме почала забудовуватися вулиця Велика Перспективна. На плані П. Рябкова від 1913 року простежуємо, що на початку вулиці, вздовж Інгулу, був базар. 

Серед торгових рядів, понад дорогою височіла триповерхова будівля – торговий дім Заславського та Грішберга. За свідченням сучасників, дім вражав розмірами та красою. На першому поверсі розміщувався критий базар дуже великих розмірів, де можна було купити все: від ґудзиків до шпалер. Ціни у торговому домі були розраховані на покупця середнього достатку. На жаль, будівля не збереглася до наших днів, у 1976 році дім Заславського було підірвано. Ким і коли було прийнято рішення про знесення будівлі – не відомо, але вважають, що воно було помилковим.

Напроти дому Заславського розмістився пасаж Шполянського. Будівля була зведена на межі XIX та XX століть, у ньому також розмішувалися магазини. Особливість будівлі в тому, що магазинчики розміщувалися ярусами по обидві сторони широкого проходу – саме тому її називали пасажем. Частина будівлі використовувалася, як готель. Пасаж Шполянського зберігся до наших днів. З 1992 року в будівлі розміщений Музей Мистецтв. 

Готель «Північний» та міська дума

Привертає увагу старовинна двоповерхова будівля, розміщена на Площі Героїв Майдану у центральній частині вулиці Великої Перспективної. Будинок збудований у кінці ХІХ століття. Тоді у ньому був розміщений готель «Північний». Готель належав Шахно Маловицькому. Крім житлових апартаментів, що розміщувалися на другому поверсі, в готелі були ресторан, аптека, крамниця та перукарня. Після 1917 року в цій будівлі тривалий час розміщувалося казначейство та відділення Національного Банку України. З 2023 року сюди переїхав Музей історії українського хореографічного мистецтва. 

На площі Героїв Майдану, навпроти Музею історії хореографічного мистецтва, розміщено приміщення обласної ради Кіровоградської області. Цікаво, що і в ХІХ сторіччі тут розмішувалася Міська Дума, тільки будівля була двоповерховою. В радянські часи за проєктом Л. Крейтор, був добудований третій поверх і приміщення обласної ради набуло сучасного вигляду. 

Ярмаркова площа

Вулиця Велика Перспективна закінчується на площі Соборній. З другої половини ХІХ сторіччя тут була велика Ярмаркова площа, де велася жвава торгівля. Біля ярмарку були облаштовані кузні, де кували коней, лагодили вози та екіпажі. На місці ярмаркової площі у 2004 році встановлений пам’ятник Янголу-охоронцю, а поряд з ним – Храм Благовіщення Пресвятої Богородиці. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.