П’ятниця, 29 Березня, 2024

У Кропивницькому створили унікальну фотовиставку народного будівництва. Як потрапити та що цікавого?

У Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася фотовиставка народного будівництва під назвою «Хата, моя біла хата». Її засновником став колекціонер із Кропивницького Володимир Нагорний.

Виставка унікальна в своєму роді, бо раніше нічого подібного в музеї не показували. Більше на https://kropyvnytskyi-future.com.ua

Що мають змогу побачити відвідувачі?

В музеї зібрали багато світлин, яким понад 100 років, і які показують всю історію і традиції народного будівництва Кіровоградщини. Людям представили 40 унікальних фото на яких показаний побут, звичаї населення середнього Придніпров’я 19-20 століття.

В музеї покують не лише фото з архітектурних форм житлових і господарських споруд на Олександрійщині, Знам’янщині, а й фрагменти глиняної обмазки трипільського житла. 

На фото є унікальні зображення із затоплених сіл у 1959 під час заповнення Кременчуцького водосховища. Тоді звідти виселили 123 тисячі людей і переселили в село Рацеве Черкаської області.

Експозиція виставки складається з історичних фото, археологічного, етнографічного матеріалу, зібраного особисто Нагорним за 20 років. 

Для того, щоб зібрати гарну колекцію науковцю потрібно було зробити дуже багато роботи. Зокрема відвідати такі міста як: Олександрійщину, Знам’янщину, Чигиринщину, яка колись була в складі Кіровоградської області.

В музеї ця виставка буде тривати впродовж місяця. На неї можуть приходити всі охочі, вона безкоштовна.

Думки людей, які вже побували на виставці

Олена Іванівна жінка похилого віку говорить, що незважаючи на те, що в роки своєї молодості вона бачила, як споруджували будинки їй все рівно цікаво подивитися світлини того часу зараз. Згадати своє минуле. Особливо сподобалися фото, на яких показано, як люди утеплювали свої домівки лозою.

Микола студент Кіровоградського педагогічного університету ім. В.Винниченка також прийшов в музей, аби подивитися, як жили наші пращури. Говорить, що навчається на історичній кафедрі, тому йому отримана інформація допоможе в майбутньому вивченні свого профільного предмету.

Розповіді колекціонера Володимира Нагорного

Колекціонер говорить про те, що досі таких виставок в Україні ніколи не проводили. Тобто в нашому місті – це перша виставка такого формату. Матеріали є великою базою для майбутніх наукових досліджень. До цього дійства готувався дуже довго, тому переживає, щоб відвідувачам сподобалося.

Центром виставки Володимир вважає фото, на якій зображена толока. Походить фото із Чигирина. Говорить, що на цю толоку колись запрошували сусідів, родичів, яких після спільної праці, господарі мали почастувати смачними стравами.

На іншому фото, яке було зроблене в Олександрії показано, як жінки білять стелю, стіни. На других фото – білі хати з дивними стріхами, які більше ніде крім Кіровоградщини і Черкащини не зустрічалися.

Для виставки зробив збільшені копії фотографій, щоб відвідувачам було якомога краще роздивитися деталі.

Володимир також говорить про те, що така виставка надзвичайно важлива для всіх жителів міста та області. На виставці кожна людина може відкрити для себе свою Батьківщину заново. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.