Середа, 18 Вересня, 2024

Символи історії Кропивницького: знакові місця, які варто відвідати

Гуляючи містом Кропивницький неможливо не помітити буяння різнопланової архітектури. І це не дивно, адже мода різних епох диктувала свої правила, і сучасні громадяни завжди намагалися наслідувати темпи великих міст. Кропивницький хоч і невелике містечко, але історичних пам’яток, визначних місць тут хоч відбавляй.

На жаль, місцеві жителі не завжди звертають увагу на красу міста, в якому живуть. За метушнею робочих буднів і активного способу життя ми нерідко забуваємо підняти очі й насолодитися звичайною дорогою додому. І якщо ви все-таки наважилися приділити час рідному Кропивницькому, то давайте всі разом зануримося в історію найосновніших визначних пам’яток. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Кафедральний собор Різдва Пресвятої Богородиці

Грецька громада Єлисаветграда (нова назва Кропивницький) стала ініціатором зведення кам’яної церкви Пресвятої Володимирської Богородиці. До побудови тут був храм із дерева, який звели у 18 столітті на честь царя Костянтина.

Багато істориків стверджують, що в цьому соборі російський полководець Михайло Кутузов хрестив двох своїх синів. Також відомо, що один із синів похований у Кропивницькому.

На початку 20 століття храм також був реставрований і перейменований на Кафедральний собор Різдва Пресвятої Богородиці, який зберіг свою назву до сьогоднішніх днів. Статус кафедрального було отримано після Другої світової війни.

Наприкінці 20 століття нове керівництво знову піддало змінам головну будівлю собору. На щастя, в інтер’єрі досі збереглися деякі розписи, які реставрувалися вже кілька разів.

Кропивницький краєзнавчий музей

Застосування безлічі архітектурних стилів у Кропивницькому часто вводить в оману про те, які люди тут жили і як проводили своє дозвілля. Сьогодні ви можете розважити себе, наприклад, походом до краєзнавчого музею рідного міста. Цей заклад розташовується на території колишнього будинку купця Олександра Барського. Його будинок був побудований у стилі раннього модерну 1900 року. На жаль, історики стверджують, що О.Барський так і не пожив у ньому, а помер просто на порозі будівлі. 

І наприкінці 19 століття тут розташувався Кіровоградський обласний краєзнавчий музей. Цю ідею про заснування музею запропонував Володимир Ястребов, який на той момент був етнографом у земському реальному училищі.

У краєзнавчому музеї ви побачите різноманітні знахідки археологів Кіровоградщини, а також живопис місцевих ділків і неймовірної краси ікони, які розписували для невеликих церков у місті та селах Кропивницького.

На сьогодні будівля краєзнавчого музею в Кропивницькому користується великою популярністю: на її тлі проводять весільні фотосесії, малюють картини тощо.

Будівля Великої хоральної синагоги

Справжньою окрасою Кропивницького є будівля Великої хоральної синагоги, яку було зведено за проєктом архітектора Олександра Лишневського наприкінці 19 століття. Мавританський стиль не залишить байдужим жодного поціновувача архітектури.

Хоральна синагога є головним приміщенням, де відбувається громадське богослужіння євреїв.  На той час у Кропивницькому проживало понад 20 тис. євреїв, і ця споруда була необхідною. На жаль, під час Другої світової війни будівля не працювала за призначенням. Сьогодні синагогу відреставрували, і вона є популярним місцем для євреїв, де відбуваються різні культурні свята.  Зазначимо, що фінансування єврейської громади здійснюється різними методами, але здебільшого це спонсори з інших країн.

Місто Кропивницький виділяється не тільки своєю історією, але й витонченими архітектурними спорудами. Багато будівель зберегло свою автентичність, завдяки чому місто завжди чарує як туристів, так і місцевих жителів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.