Середа, 18 Вересня, 2024

Всі герби Кропивницького: від давнини до сьогодення. Що відомо про них?

Сучасний герб міста Кропивницький розробив архітектор, член Українського геральдичного товариства Віталій Кривенко. Герб затвердили за рішенням Кіровоградської міської ради 28 лютого 1996 року. 

Більш детально про історію цього символу міста у нашому матеріалі на сайті kropyvnytskyi-future.

Який він сучасний герб

Використовують його в двох різних форматах. Малий герб являє собою круглий щит, вписаний у срібний декоративний картуш кругом нього золота міська корона у вигляді фортечної вежі з трьома зубцями. Щит поділив вилкоподібний синій хрест на три рівні частини – дві золотих, та одну червону. На хресті розмістилось золоте укріплення на якому – червоний вензель Святої Єлисавети. 

Варто зазначити, що великий герб складається з малого герба. “Великий щит, по бокам якого стоять лелеки, в них яскраво-червоні дзьоби та лапи. Знизу щита велике, золоте колосся, посередині зелена гілка.” На синіх стрічках написаний девіз «З Миром і Добром», він виконаний золотом. 

Якщо гарно подивитися, то зверху вид Фортеці королеви Єлисавети. Саме такий контур заклали в основу сучасного герба.  

В цій композиції використані елементи попередніх символів міста. Золотий колір показує:

• Матеріальне благо.

• Родючість степів.

Червоний:

• Традиційний колір запорізьких козаків, які колись жили на землях нашої Кіровоградщини. 

Синій хрест:

• Річка Інгул і дві її притоки: Сугоклія та Біянка. Саме в їх околицях збудували фортецю СВ. Єлисавети. Останню на гербі представляє контур укріплення що в загальних рисах показує план-схему фортеці. 

Якщо звернути увагу на щитотримачі, то вони чітко натякають на легендарну особу козака Степана Лелеку, засновника Лелеківки. Пізніше село влилось в межі міста і нині є одним із його найдавніших заселених районів. Міська корона служить звичним елементом для сучасного символу українського міста. 

Герб Єлиставетграда 

Єдиний і звичайний герб Єлисаветграда був затверджений указом імператриці від 18 квітня 1845 року разом з іншими гербами відомства. Він мав цікавий вигляд. У верхній половині щита у золотому полі Державний Російський герб (означав військові поселення). Знизу червоне поле земляне укріплення, всередині якого вензель Єлисавети. З 1754 року до 1919 року був незмінним, після чого його взагалі перестали використовувати. 

Проекти, яким не пощастило

В 1776 році геральдист Михайло Щербатов подав свій проект герба Єлисаветградського полку: “У чистому зеленому полі на чорній землі стоїть вежа всі зубці на ній срібні, сама вежа чорного кольору мурована. “

В другій половині  XIX до міської ради звернувся зі своїм проектом відомий на той час реформатор управляючого Гербовим відновленням при департаменті Бернарда Карла фон Кене. Він вимагав розглянути проект нового герба міста. В його роботі було позначено так: “Розлоге червоне поле, посередині нього розміщена велика золота зірка. В центрі неї вензель Єлисавети. У вільній частині герба напис Херсонська губернія(на той час місто входило в її склад).” Щит увінчала срібна міська корона. Цей проект був не затвердженим. 

Герб Кропивницького (Кіровограду) у радянську епоху

Емблема Кіровограда в радянський період суперечила всім канонам геральдики. Її затвердили 4 січня 1969 року. Автором був Л. Растригін. “У лазурному щиті – золоте колосся, золота половина шестирні. На ній чорна назва міста українською мовою. У главі яка перетята – срібне коло із золотим серпом та молотом. У зеленій базі – жовта старовинна гармата з трьома ядрами.” В наш час цей герб нанесений на ювілейну монету НБУ.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.