Понеділок, 29 Квітня, 2024

Глинська лікарня-музей в майбутньому?

В Кіровоградській області є багато об’єктів з цікавою історією. Одним із закладів, які були побудовані на початку минулого сторіччя, є Глинська земська лікарня. Вона розташована в селі Глинськ, що належить до Світловодської громади. Ця лікарня рахується однією з найстаріших у всій Кіровоградській області.

Більше 100 років тому її збудували завдяки тому, що царський уряд ввів реформу. Це відбулося в ХІХ столітті з метою лікування селян. На той час в лікарні надавали послуги один лікар і фельдшер. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Трішки історії

Лікарня була датованою у 1909 році. Всі дані про заклад описані в документах лікарень, які раніше належали до Херсонської губернії. В цілому на той час в Олександрійському повіті, до якого відносився Глинськ було близько 14 земських лікарень. На початку ХХ століття лікарні ділили за дільницями. Глинська відносилася до 15 Федірської дільниці і була розрахована на лікування 20 людей.

З початку роботи закладу тут працював головний лікар, фельдшер, дві санітарки. У 1912 році персонал лікарні поповнився, в ньому з’явилася кухарка, доглядальниця. На цей час відбулася велика кількість звернень людей з різними хворобами.

У роки громадянської війни в лікарні надавали допомогу хворим на черевний тиф та пораненим червоноармійцям. Лікування проводилося за кошти держави, медичної техніки практично не було, тому лікарі опиралися тільки на свій досвід роботи і знання симптомів різних захворювань.

Зміни відбулися в 1928 році, коли Глинськ став обласним центром і добудували основний корпус закладу. Саме тоді приміщення почало опалюватися, до цього працювали без опалення. В спеціально відведеній кімнаті розмістили котельню, яка працювала виключно на вугіллі і дровах. Добуванням дров займалися працівники закладу.

Вже в 1932 році Глинський район ліквідували, а його територію віднесли до Новогеоргіївського району. Та робота лікарні продовжувалася в звичному режимі аж до початку Другої світової війни.

Заклад в роки Другої світової війни

1941-1943 роки стали важким випробуванням для місцевих мешканців. Село повністю окупували фашисти. Вони також зайняли під свої потреби територію лікарні, а точніше, все, що від неї залишилося. Річ у тім, що в цей час заклад був частково зруйнованим і не використовувався за призначенням.  В 1943 році тут німці зробили конюшню.

Розквіт після війни

Тільки у 1945 році, всі корпуси лікарні відновили. До облагородження території, будівництва були залучені всі селяни.

У 50-х роках тут відкрили декілька підрозділів: приймальне відділення, діагностичну лабораторію, дитячу і жіночу консультацію, операційну. Також з’явився стаціонар на 50 ліжок.

У 1978 році у селі побудували нову амбулаторію та відкрили філію невідкладної допомоги з повним штатом медичних працівників.

Видатні люди очолювали заклад

Так, завдяки старанням Івана Гретченка, який керував лікарнею з 1958 до 1966 року покращилось водопостачання та вирішилось питання рентгенологічного обстеження. На території лікарні зробили яблуневий сад.

Зусиллями Макара Хомутовського, який був головним лікарем закладу з 1967 по 1972 рік збудували нове приміщення, в якому з’явився кабінет для фізпроцедур, кухня, великий актовий зал.

Сьогодення Глинської лікарні

Вже довгий час корпус колишньої земської лікарні не використовують за призначенням.

Нині всі медичні послуги селяни отримують в поліклініці, а стара лікарня зачинена, її територія пустує. Цей об’єкт вважається за архітектурну спадщину.

Місцеві мешканці сподіваються, що в скорому майбутньому у цьому приміщенні старого корпусу зроблять історичний музей, в якому будуть показувати та розказувати минуле Глинської лікарні.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.