Субота, 20 Квітня, 2024

Кіровоградський будинок Барського та всі його таємниці

Будинок Барського в Кропивницькому – це одна з найстаріших будівель центральної України. Цей будинок на Верхньдонській (сьогодні Дворцовій) вулиці завжди привертає велику увагу туристів. Більш детально про цю історичну пам’ятку у нашому матеріалі на сайті kropyvnytskyi-future.

Час будівництва

Яскрава пам’ятка виконана в стилі модерн стала в наш час приміщенням краєзнавчого музею. Над проектом працював архітектор О. Лишневський. Проект який розроблявся був поданий до міської управи. Будівництво відбувалось довго – з 1895 року до 1910 року. Тут повинен був жити місцевий купець Д. Барський. Чоловік на ті часи вів активне життя. Велика, гудзикова фабрика, яка знаходилась на місці ТЦ «Лісова пісня» була в його власності.  

Якою була будівля?

Зовні палац Барського дуже яскраво відображає стиль модерн з елементами електизму. Так, угорі фасад яскраво прикрашають витончені маскарони. Це старовинний символ дня і ночі. Під вікнами розташовані барельєфи. Вхідні двері прикрашає велика маска медузи. Вона символізує фатум призначення долі. В оформлені ліпнини будівлі автори дуже вдало застосували відразу декілька прийомів – рельєф і горельєф.Інтер’єри цього палацу є сплавом різних стилів, які притаманні електиці. 

Цікавою та розкішною є ліпнина. Вона зроблена над плафонами, на стелі, отворами дверей, вікон. Досить гарно та гармонічно її доповнюють ошатні форми печей, чепурний декор. Кращі фахівці того часу, які займались будівництвом ретельно підбирали кожну деталь та змогли зробити особливим оформлення приміщень. Особливого колориту додають багатоколірні печі розташовані в будуарі та їдальні. Витончені груби які збудовані в вітальні та передпокої, прикрасили позолотою. 

Історія будинку

Абрам Барський не жив у власному маєтку – 28 вересня 1907 року в нього випустили кулю невідомі. Подія сталась на порозі синагоги. Є певні здогадки людей, що це зробили євреї – Абрам, Іуда Гроссмани. Брати які народилися в Новоукраїнці Кіровоградської області, чоловіки були відомими анархістами того часу. На Батьківщині займались рекетирством. 

Офіційного підтвердження про вбивць Барського не було. Проте у місті всі люди стверджували, що за цим стояли Гроссмани. На момент вбивства Барський вже був банкрутом. В нього залишився єдиний спадкоємець син, якому не залишалось ніякого виходу з ситуації. Небезпека загрожувала і його життю. Він просто кинув майно та поїхав з міста.

Скарби Барського

В 1929 році, коли особняк перейшов під власність  краєзнавчого музею, працівники закладу ретельно перевіряли стіни будівлі. Вони шукали скарб. Певний час краєзнавець Петро Кизименко висловив свої припущення, що в цьому будинку заховані цінності. На його думку, єврейські родини створювали тайники, у яких зберігали коштовні речі. До переходу будівлі в музей проводились додаткові пошуки головами місцевої влади. Але ніякого скарбу не було знайдено.

Найбільший музей області 

За радянського ладу в маєтку розмістився великий Кіровоградський краєзнавчий музей на вулиці Дворцова, 40. Його створили на основі колекції Історико-географічного музею Єлисаветградського земського училища. Почав працювати з 1929 року відразу став Округово історико-археологічним. З 1939 року йому присвоїли рівень Обласного краєзнавчого. 

У 1994 році коли наша Україна стала Незалежною, музею дісталась колекція збирача предметів старовини та мистецтва О. Ільїна. Вона містить багато раритетних та цінних пам’яток. 

Вже з 2008 до 2010 року в ньому проводились реставраційні роботи. Сьогодні заклад має чотири експозиції про природу та історію краю. Сюди привозять знахідки археологів – старовинні ікони, живопис.

У фондах музею налічується більше 80 тисяч пам’яток з історії, археології. Тут сама велика колекція в Україні скіфських кам’яних баб. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.