Неділя, 28 Квітня, 2024

Мікрорайон Бикове – церковна святиня Єлисаветграда

Дві вулиці із низкою провулків між собою історично поєднували в слободу район Бикове. На сучасній мапі міста окремими межами цей район не виділяться. Однак, аналізуючи різні історичні дослідження, ця місцевість варта уваги. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

То як з’явився мікрорайон Бикове?

Біля центру міста простягаються дві вулиці, на яких розміщені виключно приватні будинки. Їхня історія сягає часів зародження міста.

Краєзнавець Юрій Матівос у книзі «Вулицями рідного міста» писав, що одна із правобережних околиць Єлисаветграда мала назву Бикове, таке прізвище мав радянський капітан Биков, який жив у Єлисаветграді й керував будівництвом цього району. 

Є ще одна згадка про район в «Історичному нарисі Єлисаветграда», який написав Олександр Пашутін колишній мер міста. В ньому зазначено, що неподалік фортеці утворилося поселення Бикове, яке склало частину міста. Натомість академік Йоган Гільденштедт уточнює у своїх писаннях, що в Бикове жила більша частина грецьких купців, які побудували церкву царя Костянтина.

Дані авторів дуже різняться. Це пояснюється різницею у часі – Гільденштедт був у місті за 120 років до того, як написав свій нарис Пашутін. Академік користувався документами, яких у часи Пашутіна не було, бо значна кількість їх згоріла у пожежі, яка відбулася у 1798 році.

Історики все ж наполягають на думці, що першими поселенцями Бикове були греки. Вони заселили берег Інгулу в той час, коли будувалась фортеця.

Знаменська святиня, церковноприходська школа  – гордість району

На мапі міста за 1850 рік можна побачити православне Биковське кладовище, трішки нижче нього розміщена Знаменська церква.

В «Історичному нарисі» колишній мер Пашутін писав, що при церкві стоїть великий кам’яний паркан, неподалік розташоване кладовище. Знаменська церква найстаріша в місті, друга після фортеці Св. Єлисавети.

У 1897 році святиня була знесена, на її місці звели нову 3 престольну церкву, до якої прилягав будинок церковноприходського училища. З’явилася нова святиня завдяки купцю, почесному громадянину міста – Дем’яну Купченку. На роботи Купченко витратив понад 90 тисяч рублів. За цей благодійний вчинок його нагородили золотою медаллю.

Коли прийшли до влади комуністи, вони зруйнували Знаменську святиню. Це сталося у 1938 році. Від церкви залишилося лише приміщення.

Можна знайти багато прізвищ архітекторів, будівельників, які створювали обличчя нашого міста, а їх будинки до сьогодні прикрашають сучасне місто. Серед них є споруди створені за проєктами єпархіальних архітекторів.

Одне з таких, будівля церковноприходської школи у провулку Василівському, поряд з Кафедральним собором. Колись у цьому будинку навчали майбутніх цирульників. Проєктуванням будівлі займався єпархіальний архітектор Лев Прокопович. Під його керівництвом в Одесі зведено багато православних храмів. Наприкінці 1899 року архітектор виконав проєкт церковноприходської школи для Єлисаветграда.

У 1900 році він звернувся до міської управи з проханням дати дозвіл на зведення двоповерхової цегляної будівлі для школи. До прохання був доданий готовий проєкт. Понад 4 місяці від управи не було відповіді. На четвертий місяць очікувань управа схвалила рішення.

За проєктом у будівлі на другому поверсі передбачалося створити 3 квартири, в які житимуть диякон і псаломщики. На першому поверсі — квартири для учителів, два класи для занять, учительська.

Будівля прямокутної форми, мурована, з цегли. Інтер’єр прикрашала кахельна плитка. Високі, витончені стелі, створювали унікальну атмосферу. Шарму додавали високі автентичні сходи. Спираючись на план мікрорайону, школа знаходилася на перетині Рівненської вулиці з Соборною.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.