П’ятниця, 29 Березня, 2024

Духовні скарби Кропивницького: загублене Єлисаветградське Євангеліє

Священна книга була знайдена у 1881 році професором Санкт-Петербурзької духовної академії Миколою Покровським. Чоловік завітав до церкви і там випадково натрапив на унікальну книгу. Гарне рукописне, ілюстроване Євангеліє на 800 сторінок відразу привернуло до себе увагу. Професор писав про те, що книгу створили у XIV столітті. Детальніше про долю раритету у нашому матеріалі на сайті kropyvnytskyi-future.

Куди професор відправив знахідку

Покровський докладно в деталях описав цей рукопис у своїй книзі «Евангелие в памятниках иконографии преимущественно византийских и русских» і назвав його Єлисаветградське Євангеліє. Назва походить від місця знахідки. Відомий рукопис в усьому світі.  Цікаво те, що професор, дуже докладно вивчив книгу та повернув її в нашу Преображенську церкву. До революції рукопис зберігали там, а потім він зник. Так само, як багато цінностей знайдених в нашій області.  

Розслідування Марти Щепкіної

У 1963 році проводилась інвентаризація фондів Ленінської бібліотеки в Москві. Цей рукопис випадково попав в руки історика Марфи Щепкіної. У документах було написано, що Євангеліє у 1938 році приніс до бібліотеки чоловік, який не назвав свого імені. 

На Марфу, яка більшу частину свого часу віддавала вивченню слов’янських пам’яток, Євангеліє справило велике враження. Жінка зробила висновок, що Єлисаветградське Євангеліє написане трішки пізніше – наприкінці XVI століття. Проте це копія Євангелія 1355 року, яке створили в Болгарії для царя Івана. Тільки уявити собі: копія з 800 сторінок рукописного тексту та багато мініатюр, орнаментів. Хто міг таке створити?

Історик зробила висновок, що ця священна книга створена в майстерні каліографа та художника Анастасія Кримки, який був в той час митрополитом Молдови. Для кого він його створив і як воно потрапило в Преображенську церкву нашого міста, невідомо. На жаль невідомі і імена тих, хто врятував цей скарб від знищення. 

Євангеліє отримало нове життя

У 1963 році, коли Щепкіна знайшла і описала рукопис, такі речі цікавили тільки деяких вчених. У нашому місті про цей унікальний скарб ніхто навіть здогадки не мав. Насправді є книга Віктора Петракова «Маленький Париж» в якій все гарно описано. Віктор Васильович знайшов священну книгу у відділі рукописів Російської державної бібліотеки, коли книгу вже надрукували. Петраков писав про те, що книга рукописна на її пергаменті багато живописних мініатюр, орнаментальних заставок, які зберегли свіжість фарб та унікальну позолоту. 

Книга Єлисаветградське Євангеліє в наш час

Сьогодні її можна побачити. У 2009 році благодійний фонд «Общество любителей древней письменности», який очолює одіозний російський олігарх Герман Стерлігов, надрукував факсимальне видання. Графічно точно відтворений рукопис, підписи, малюнки. Навіть зберегли плями на сторінках. Причому видання випустило 10 тисяч екземплярів. 

Взагалі факсимальні видання дуже дорогі і цікавлять тільки вчених, проте наше Євангеліє в сусідніх країнах роздавали безкоштовно сім’ям з дітьми. Не ясно, навіщо. Адже прочитати книгу на церковно-слов’янській мові навіть не всі професіонали можуть. Вважалося, що дітям буде цікаво роздивлятися гарні малюнки, проте це також спірно. Сотні мініатюр цієї книги були намальовані вручну 400 років тому, вони дійсно вражають. 

Містянам зробили великий подарунок. Звичайно, книгу надрукували не на пергаменті, а на папері. Позолоти на зрізах сторінок також немає. Проте, якщо взяти цей фоліант у руки, гортати листи, то відчуття дуже приємні. 

Побачити і погортати цю унікальну книгу можна в Кіровоградському обласному художньому музеї. Головний зберігач фонду Валентин Ноженко розповідав, що краєзнавці, студенти які вивчають старослов’янську мову можуть попрацювати з виданням у музеї. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.