П’ятниця, 29 Березня, 2024

ТОП 5 музеїв у Кропивницькому

Кропивницький – одне зі старовинних міст України, перлина центрального регіону. Про те, що старий Єлисаветград – саме таку назву мало місто до 1924 року – був справжнім осередком культурного життя, свідчить чимало культурних пам’яток, що збереглися до наших днів. Поринути в напівмістичну атмосферу минулого Кіровоградщини, а також детальніше познайомитися з культурними досягненнями сьогодення мешканці та гості міста зможуть, завітавши до міських музеїв, яких у Кропивницькому є чимало.

Обласний краєзнавчий музей

Екскурсію по визначним культурним місцям обласного центру варто розпочати саме з цього музею. Він, повідомляє сайт kropyvnytskyi-future,знаходиться у самому серці міста, куди зручно дістатися з будь-якого куточка населеного пункту. Будівлю, в якій нині розміщені музейні експонати, легко впізнати: саме вона зображена на численних фото, плакатах та листівках Кіровоградщини. Будучи яскравим прикладом архітектурного стилю раннього модерну, що набув поширення в даному регіоні на початку ХХ століття, величний будинок з помпезною оздобою вміщує в собі численні колекції предметів різних епох.

Ще наприкінці минулого століття музейний фонд нарахував більше 80 тисяч експонатів, що датуються різними періодами – від стародавніх часів до 1990-х. Так як дослідницька наукова робота не стоїть на місці, сьогодні виставкові колекції доповнені новими екземплярами, які були знайдені та описані в період з 1990-х років до наших днів. Щоб ознайомитись із численними експозиціями історичної, етнографічної та краєзнавчої тематики усі бажаючі можуть завітати до закладу, що розташований по вулиці Театральній, 40.

Кіровоградський художній музей

Ще одна перлина архітектурної думки ХІХ – початку ХХ століття – будинок обласного художнього музею, раніше відомий як «Пасаж». Зусиллями колишнього власника купця Івана Шполянського, а пізніше – представників культурного фонду Кіровоградської міської ради, а також директора закладу Тетяни Ткаченко, інтер’єр споруди й досі зберігає високу історичну та культурну цінність. Виставкові експонати розміщені на трьох поверхах. До їх числа входять твори мистецтва, які були привезені із колекцій Державного Ермітажу та Третьяковської галереї, столичної національної картинної галереї та музею українського мистецтва. Чимало творів були створені руками місцевих митців, які жили та творили в нашому регіоні у різні періоди історії.

Гості закладу мають змогу відвідати п’ять виставкових кімнат, де представлені стаціонарні та тимчасові експозиції. Познайомитися із художніми творами сакрального характеру можна, відвідавши залу «Сакрального мистецтва», це представлені рідкісні та старовинні ікони. В окремому залі зібрані твори західних та російських митців, що працювали в період з XVII до початку ХХ століття. Окремий інтерес представляє виставкова зала, в котрій зібрані твори художників, що жили і працювали виключно на Кіровоградщині. Насолодитися творами художнього мистецтва кропивничани та гості міста зможуть за адресою вулиця Велика Перспективна, 60.

Меморіальний музей М. Л. Кропивницького

В другій половині минулого століття у Кіровограді був відкритий музей, присвячений життю та творчості видатного культурного діяча нашого регіону – М.Л.Кропивницького. До цього часу в кімнатах будівлі зберігаються особисті речі письменника – шафи, одяг, письмовий стіл та канцелярське приладдя. В стінах будинку, що зберігають в собі атмосферу старого Єлисаветграду, були написані не тільки відомі твори та п’єси, а й сформована перша театральна трупа,  яку очолив сам Марко Лукич.

Ім’я цього митця знали не тільки місцеві діячі культури і поціновувачі театрального мистецтва. Кропивницького називають засновником першого професійного українського театру. До речі, неподалік від дому-музею знаходиться велична, нещодавно відреставрована будівля драматичного театру імені М.Л.Кропивницького, зображення якої тепер вже впізнають у всіх куточках України.

В музейних кімнатах колишнього помешкання видатного письменника, режисера та драматурга знаходяться не тільки старовинні речі. Є тут і виставки, які презентують наукові та літературні досягнення сучасних митців. Як і за життя Марка Лукича, сьогодні двері будівлі гостинно відкриті для всіх, хто цікавиться літературною, театральною та дослідницькою роботою. Студенти-гуманітарії разом з педагогами часто відвідують музей для того, аби прослухати чи організувати там літературні вечори, творчі зустрічі та культурні заходи із запрошеними діячами культури. Музей знаходиться за адресою: вулиця Марка Кропивницького, 172.

Художньо-меморіальний музей О.Осьмьоркіна

Справжня архітектурна прикраса старої частини міста розташована по вулиці Дворцова, 89. Будинок, в якому нині зберігаються виставкові експозиції, було побудовано наприкінці 1890-х років. Архітектура та планування будівлі з позаминулого століття збереглися без змін. Старовинна одноповерхова споруда на високому фундаменті, прикрашена помпезними арками та різьбленими колонами, побудована за проектом відомого місцевого архітектора Якова Паученка, що був родичем Олександра Осьмьоркіна. Останній, будучи великим шанувальником різних стилів живопису, зібрав у своєму помешканні велику колекцію картин вітчизняних та зарубіжних митців. Серед полотен, які нині представлені в трьох виставкових залах, можна побачити екземпляри робіт М.П.Кончаловського, В.Ф.Подковиріна, Е.О.Асламазяна, Г.М.Зелінської та інших. Для кропивничан та відвідувачів міста в будинку-музеї часто проводяться творчі вечори та концерти камерної музики. Викладачі місцевих навчальних закладів іноді влаштовують тут лекції для студентів, а обдаровані кіровоградці можуть розмістити тут свої мистецькі твори.

Історичний музей «Євреї Єлисаветграду»

Будучи культурним осередком центральноукраїнського регіону, старий Єлисаветград гостинно приймав діячів різних національностей. Майже 150 років тому у місті існувала велика єврейська община, культурна самобутність якої знайшла вираження у створенні окремого дому-музею. Сьогодні, як і більше століття тому, експозиції музею відображають найрізноманітніші сторони життя і творчості єврейських культурних діячів. У трьох залах музею розміщені численні експозиції, що відображають усі сторони, культури, мистецтва та побуту представників єврейської общини. Тут стенди, присвячені розвитку медицини, промисловості, благодійності, вихованню дітей та освіті. Деякі експозиції створені на честь вшанування пам’яті відомих євреїв, що зробили великий внесок в розвиток освіти, культури і науки Елисаветграду. Серед таких діячів варто згадати художника О.Нюрнберга, композитора Ю.Мейтуса, лікаря та вченого-антрополога С.Вайсенберга. Велика частина експозицій присвячена темі геноциду єврейського народу в часи Другої світової війни. Попри численні репресії, гоніння євреїв та кількаразове руйнування будинку-музею, мешканцям міста кілька разів вдавалося відбудовувати та реставрувати споруду. Історичний музей розташований по вулиці Віктора Чміленка, 90.

У старовинних спорудах відомих музеїв гостинного та затишного Кропивницького щосезону готуються нові виставки, лекції, семінари та культурні вечори. Місцеві організатори культурного дозвілля та науковці  часто результатами своєї роботи дивують навіть тих, хто досконало знає історію регіону та всі культурні куточки населеного пункту.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.