Понеділок, 16 Вересня, 2024

«Військова» вулиця Дворцова: культурний осередок, чи місце проживання еліти?

Вулиця Дворцова (Театральна) вважається однією з найгарніших у Кропивницькому, не дарма її називають візитівкою  міста. Вона має унікальну архітектуру, завдяки якій багато туристів асоціюють наше місто з маленьким Парижем. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Утворення військового містечка й кавалерійського училища

Своєю старою назвою вулиця завдячує Миколаївському палацу. Варто зазначити, що у 1847 році імператор Микола I був ініціатором його забудови. Створити цю споруду вирішили через частий приїзд в місто високопоставлених гостей. Візити військової еліти мали вагому причину. 

Варто згадати, що коли Кропивницький був Єлисаветградом, то вважався містом дислокації військових поселень. Практично всі військові були розселені поміж селян, вони працювали на землі, а коли розпочалася війна, то взяли замість знаряддя праці до рук зброю.

Щоб підтримувати бойову готовність ці селянські військові часто брали участь в різних маневрах, які перевірялися  за присутності коронованих осіб та головнокомандувачів. Огляди війська проводили з серпня по вересень, в цей період до нашого міста приїздили високопоставлені чини. До маневрів залучали понад 200 тисяч солдатів.

Всі вищі чини, які приїздили до Єлисаветграда на перевірку зупинялися в Миколаївському палаці. Коли відбувалася забудова міста, у 1847 році між містом та передмістям Ковалівка вирішили створили військове містечко. В ньому побудували палац, казарми, стайні, штабні будівлі, собор. 

Місцевість для містечка була обрана не вдало. Коли весною відбувалися паводки цю територію завжди затоплювало. Якось її вирішили підняти на кілька акрів. До робіт залучили солдатів з Тамбовського єгерського полку.

А. Фет, який служив в Єлисаветграді у своєму щоденнику згадував що спочатку проєктом зведення палацу займався петербурзький архітектор Шокін та інженер Мельцер. Якимсь чином в проєкті була допущена помилка, стався казус: палац виявився без дверей. Архітектор Шокін не витримав цього, збожеволів і через кілька днів помер.

Далі розробкою проєкту почав займатися нідерландський архітектор Вільгельм Верлон, який жив на той час на два міста Єлисаветград та Одесу. Допомагав йому одеський технік-будівельник Шумілін. Після спорудження на вулиці палацу, взялися забудовувати військове містечко. У 1859 році владою було прийняте рішення створити на території містечка кавалерійське училище.

Культурний осередок

Не дарма вулицю Дворцову історики, краєзнавці вважають культурним осередком нашого міста, бо колись на ній розташовувалось 3 театри й 1 кінотеатр. У 1867 році тут відкрили Зимовий театр, який вважається найстарішим в місті. На його сцені показували свою майстерність відомі на той час місцеві й з інших міст трупи. Варто зазначити, що саме у Зимовому театрі показала свою виставу «Наталка Полтавка» професійна трупа Кропивницького.

У 1897 році на Дворцовій проклали першу лінію Єлисаветградського трамвая. Коли більшовики взяли владу у свої руки, їх не влаштувала назва вулиці, тому вони перейменували її в честь свого вождя Леніна. Не подобалася новим керівникам і протяжність вулиці, тому вони провели ліквідацію Верхнєдонської вулиці.

В жовтні 2011 року вулицю Леніна перейменували на Дворцову. Перейменування відбулося через протести професорсько-викладацького складу філологічного факультету педагогічного університету ім. В. Винниченка. Професори стверджували про те, що нова назва вулиці є суржиком, пропонували перейменувати її на «Театральну».

В листопаді цього ж року професорсько-викладацький склад підтримали містяни, студенти. Люди створили флешмоб під гаслом «Хто такий Дворцов». Великий натовп взяв до рук таблички, влаштував ходу вулицею від театру до центру міста. Цей мітинг не вплинув на рішення влади, тільки через 11 років все ж було прийнято рішення змінити назву вулиці.

У 2022 році вулицю Дворцову перейменували на Театральну.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.