Субота, 12 Жовтня, 2024

Чим унікальна архітектура Кропивницького у 19 столітті?

Кропивницький – це те місто, яке притягує до себе туристів. Його архітектура вражає своїм змішуванням епох і стилів оформлення, все це створює унікальний колорит, який має певні особливості. Про те, якою була архітектура в місті в 19 столітті читайте далі в статті на kropyvnytskyi-future.com.ua.

Все, точно так, як в столиці

Оксана Гончарова місцева дослідниця говорить, що у нашому місті можна побачити багато спільних рис з київськими шедеврами архітектури. Яскравий приклад, ті ж дві змії, які «повзають» по стінах «Дзеркального» на перехресті вулиці Великої Перспективної і Чміленка, скоріш за все, це репліка змії на будинку з химерами, який є у Києві. Його проєктуванням займався Владислав Городецький. Та ці змії не єдиний спільний нарис Києва і Кропивницького. Наприклад, будинок розташований на вулиці Гоголя, 28, який раніше був у власності купця Бабкіна. Стиль цієї композиції вуличного фасаду, є відгуком архітектурного вирішення відомого у Києві будинку – Національного банку України. Столичну будівлю звели з характерними рисами раннього ренесансу й елементами готичного стилю. Попередньо вона мала два поверхи, і тому стала прикладом для архітектора, який спроєктував цей будинок в Єлисаветграді. 

Прикрашали цеглою

У багатьох будівлях Кропивницького, які залишилися на спадок місту того 19 століття можна прослідкувати цегляний стиль. Основна риса цього стилю є в тому, що у будівництві використовують цеглу, яка не штукатурилась. Водночас вікна і двері, інші частини фасадів обрамляли ліпниною, а виступи цеглою, яка склала певний орнамент. Практично так оздоблювали будівлі у 19 столітті. 

На межі 19-20 століття в місті відбувся розквіт будівельної сфери, і тоді цегляний стиль був найпоширенішим і популярним. Він простежується в пам’ятках міста. Зручність в використанні, міцність, дешевизна, найкоротші строки зведення та активне виробництво цегли місцевими виробниками, саме ці показники стали справжньою гарантією швидкого впровадження цегляного стилю в Кропивницькому. Ажурне мереживо прикрашає і сучасні будівлі. Дуже багато серед звичайних будівель кропивничан можна побачити зведені у цегляному стилі. 

Найбільше таких у центрі міста, особливо яскравий приклад цього стилю – будівлі, які знаходяться на вулиці Пашутінська і Архітектора Паученка, у якій колись була водолікарня Гольденберга. Композиція наріжника та фасадів будівлі вирішена у цегляному стилі. Завдяки видовженому вхідному порталу акцентується наріжжя будинку, який завершується масивним аттиком, оздобленим і з модульованим у цеглі декоративним орнаментом. 

Крім того, привертають увагу оригінально оформлені подвійні півколонки, які розташовані у міжвіконнях, фігурна цегляна кладка, ліпний орнамент вставок. Всі вищезгадані гарні архітектурні елементи знайшли своє місце на фасадах місцевої лікарні. Оксана Гончарова говорить, що яскравим прикладом цього стилю є будинок Гольденберга, який гармонійно поєднує розкішні й екзотичні для тогочасного міста елементи й деталі двох будівель, які є в Києві. Виявляється, що інженер М. Яскевич, відомий тим, що в столиці збудував фантастичні фігури драконів на фасадах власних будинків, у 1914 році приїздив в Єлисаветград і працював тут, тому є припущення, що свої ідеї будівництва втілював і в нашому місті. 

Поєднання стилів і епох

Нашарування стилів і епох можна помітити на центральній площі Кропивницького. Якщо звернути увагу на будинки, які розташовані через дорогу обласної адміністрації, то можна помітити будівлю, яка колись належала Н. Шейдеру. В ній поєднується кілька стилів, які притаманні різним епохам. Саме в цих старих будівлях зведених в 19 столітті збережена історія Кропивницького.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.