Наприкінці 1909 року в місті Єлисаветград з’явилося відділення першого в Російській імперії Товариства повітроплавання. Головна його філія була в Києві, її заснували видатні авіатори – Олександр Кудашев, Петро Нестеров та багато інших. Більше на kropyvnytskyi-future.com.ua.
Єлисаветградське Товариство повітроплавання та гурток
У Єлисаветграді головою Товариства обрали гласного міської думи Олександра Волохіна. Його помічником призначили Павла Рябкова. До складу засновників Товариства в нашому місті увійшли відомі постаті: Євген Тамм, банкір Федір Кириєвський, інженери з заводу Ельворті. Ці люди перші, хто зробив благодійні пожертви для діяльності гуртка. Влітку 1910 року в гуртку відбулися перші заняття. Перший політ провели 8 вересня цього ж року.
Перший політ
Тогочасна преса писала, що коли відбувся перший політ погода була гарною. Повітря наповнювалося ароматом стиглих хлібів, квітів, які оточували Східну частину міста.
Усю Ярмаркову площу і до Кінної вулиці обступили люди. Містяни стояли навколо іподрому зі всіх сторін. Біля бігових доріжок гордо походжали у гарних капелюхах найвельможніші представники аристократичних братств. Зібралися всі викладачі училищ, офіцери, поліцейські. Всі чекали на диво.
По серед іподрому стояв аероплан, у нього були фанерні крила, довгий решітчастий хвіст, по боках велосипедні колеса, і дволопастий гвинт спереду. Цей гвинтокрил називався «Аероплан Блеріо-ХІ».
Біля аероплана постійно терся чоловік середнього зросту, гарно одягнений, міцної статури, він ходив оглядав крилату машину. Йому щось на вухо шепотіла тендітна гарна жінка в легкій сукні. Вона махала руками, крутила пальцем, піднятим до гори і дзвінко сміялася. Рівно о 14:00 на іподром вийшов молодик з тростиною в руках, зовні він був схожий на циркового конферансьє.
Чоловік почав говорити промову. В ній йшлося про те, що містянам випала честь стати свідками унікальної події світового значення, яка відбувається вперше. Він підкинув тростину над головою і щосили почав кричати, як виявилося перед містянами стояла перша в світі жінка-авіатор Домнікія Кузнєцова-Новолійник.
Пілот повільно підійшла до аероплана, сіла між крилами. Далі Домнікія почала розкручувати руками пропелер, всі почули гудіння двигуна. Апарат повільно почав набирати швидкість і відірвався від землі. Люди кричали щосили, чоловіки догори кидали кашкети і голосно плескали в долоні.
Кілька кругів над іподромом зробила Домнікія і почала садити аероплан на землю. Коротка перерва для заправки двигуна. Після чого вона знову піднялась в небо, тільки цього разу з пасажиром. На борту з нею був її чоловік пілот. Так цей політ став історичним, бо вперше в повітря піднялася жінка.
Хто ті авіатори, які підкорили вперше небо у Єлисаветграді?
Чоловік Домнікії Павло Кузнєцов народився в Пензенській губернії. На початку 1909 року він вирішив освоїти авіацію. Залишив основну роботу і поїхав у Париж. Там купив аероплан і почав навчатися у авіаційній школі Фармана.
Навчали літати Павла сам Фарман і авіаконструктор Моран. Вже у 1910 році чоловік прибув до Єлисаветграда, причому не випадково. Він дуже любив коней, а в Єлисаветграді тоді активно розвивалося конярство. У всіх поїздках Павла супроводжувала 22-літня дружина Домнікія. Вона займалася технічним забезпеченням польотів. Нагода навчитися літати випала в нашому місті. Всього авіатори провели в Єлисаветграді тиждень.
За цей час Кузнецови провели кілька лекцій в кавалерійському училищі, відвідали місцевий аероклуб, познайомили його членів з конструкцією аероплана.
Для Домінікії політ над нашим містом став дебютом. Після нього подружжя вирішило, що жінка має достатньо досвіду, щоб здійснити свій перший самостійний, довгий політ. Це мало статися у Петербурзі. Другий політ був невдалим, бо жінка спробувала злетіти, але апарат перекинувся і накрив собою Домнікію. Вона отримала незначні травми. Після цього вона не робила спроб літати.
Родина Кузнєцових прожила довге життя. Павло часто влаштовував авіаційні турне по Європі, але у 1912 році потрапив в серйозну аварію і припинив льотну кар’єру.
Політ подружжя поклав початок розвитку авіації в нашому місті. Вже 1924 року о 7:30 на недобудованому аеродромі міста здійснив посадку літак пробного рейсу першої повітряної траси України за маршрутом Харків-Полтава-Єлисаветград-Одеса.